Przeczytaj bezpłatny numer czasopisma,

które pomaga pedagogom w
codziennej pracy i śledzeniu
zmian prawnych

Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania u ucznia

Autor: Małgorzata Łoskot

Problem zaburzeń w jedzeniu znany przede wszystkim lekarzom i psychoterapeutom, bywa często lekceważony przez wielu nauczycieli, a nawet pedagogów szkolnych.

Niestety zaburzenia związane z przyjmowaniem pokarmu, nierozerwalnie związane są z konfliktami wewnętrznymi dojrzewającej młodzieży. Rrozwijają się wówczas, gdy jedzenie i waga ciała stają się obsesyjnym centrum niezaspokojonych potrzeb psychicznych dziecka, zwłaszcza zaś potrzeby miłości, bezpieczeństwa, doznawania opieki i wsparcia.

Rodzaje zaburzeń odżywiania

Wewnętrzny przymus nadmiernego jedzenia – polega na niekontrolowanym objadaniu się. Zjawisko to jest powszechne u osób otyłych. To emocje wywołują u tych osób głód. Gdy zaczynają jeść, tracą panowanie nad sobą i nie mogą przestać. Potem pojawia się w nich poczucie winy i wstydu. Sięgają wówczas po coraz to inne diety. Jednak żadna z nich, nie pomaga uspokoić niezadowolenia z siebie i otoczenia. Szybko więc przerywają odchudzanie. To z kolei jest odczuwane jako wewnętrzna porażka, więc aby zagłuszyć te uczucia, znów się objadają. W ten sposób koło się zamyka.

Anoreksja – rozpoczyna się zazwyczaj niegroźnym odchudzaniem, które przez długi okres nie przyciąga uwagi otoczenia. W miarę postępu anoreksji zmniejszają się systematycznie racje pokarmowe. W zaawansowanym etapie choroba ta osłabia wydolność fizyczną. W ostatniej fazie choroby następuje całkowita utrata apetytu i uczucia głodu, towarzyszy jej znaczny spadek masy ciała, a osoba chora nadal twierdzi, iż jest za gruba. Zaburzenia jedzenia pojawiają się w tych rodzinach, w których rodzice nie potrafią ze sobą otwarcie rozmawiać i unikają konfliktów.

Bulimia często występuje jako następstwo anoreksji, ma podobne podłoże psychiczne, lecz inne objawy. Polega na zjadaniu potężnych ilości pokarmu oraz pozbywaniu się go w nienaturalny sposób. Prowokowane w bulimii wymioty lub/i zabiegi przeczyszczające wywołują uczucie lekkości i podwyższają nastrój, aż do euforii, przyspieszając równocześnie procesy redukowania ciężaru ciała. W zaawansowanym stadium bulimia powoduje zaburzenia w obrębie funkcjonowania przewodu pokarmowego utrudniające lub uniemożliwiające samoistne wypróżnianie, pogłębiając tym samym uzależnienie od środków przeczyszczających. Bulimicy najpierw są dumni, że potrafią kontrolować wagę, potem wstydzą się napadów obżarstwa.

Sygnały ostrzegawcze, czyli na co trzeba zwracać uwagę?

Szybkie rozpoznanie anoreksji lub bulimii znacznie zwiększa szansę na ich wyleczenie. Należy zwracać uwagę na wszystko, co związane jest z zachowaniem oraz postawami wskazującymi na to, że problemy związane z wagą, jedzeniem oraz odpowiednią ilością ruchu stają się najważniejszym zmartwieniem dziecka i mają ogromny wpływ na jego wygląd zewnętrzny, kontakty towarzyskie, nastrój, jak i zaangażowanie w zwykłe szkolne czynności.

Aby zobaczyć pełną wersję artykułu

Zamów prenumerate
Ten serwis używa plików cookies zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza jej akceptację.