Dział: Faktografia

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Mity dotyczące mózgu: przeszłość, przyszłość i jak się przed nimi bronić

Dostępna ludzkości wiedza na temat funkcjonowania mózgu jest coraz bardziej szczegółowa, dokładna i obszerna. Będziemy zdobywać coraz więcej przydatnych informacji, ale też… trochę się w nich gubić. Czy możemy jakoś uniknąć tego zagubienia i uodpornić się na fałszywe doniesienia ze świata neuronauk?

Czytaj więcej

Jak to naprawdę jest z tymi neuronami lustrzanymi... ?

Fakt: W mózgu człowieka prawdopodobnie istnieją neurony lustrzane. Wiemy o nich jednak jeszcze o wiele za mało, by przypisywać im konkretne funkcje i działania. Jeśli trafimy na rewelacje wiążące ten typ komórek z autyzmem, uczeniem się czy wychowaniem, zachowajmy naukowy sceptycyzm.

Czytaj więcej

Jak zwiększać wydajność naszego mózgu - fakty i mity

Fakt: Istnieją sposoby na to, by nasz mózg mógł pracować bardziej wydajnie. Niektóre z nich nie są nawet zbyt odkrywcze, ale lubimy o nich zapominać... Z kolei wiele popularnych przekonań na ten temat to nic innego jak naukowe mity, które mogą nam raczej utrudnić, niż ułatwić efektywną pracę.

Czytaj więcej

Czy warto zarywać noce? Znaczenie snu i wypoczynku dla uczenia się

Fakt: zdrowy sen ma dużo większe znaczenie dla kondycji naszego mózgu i skuteczności uczenia się niż większość z nas przypuszcza. W czasie snu nasz mózg bowiem nie tylko wypoczywa i oczyszcza się z toksyn, lecz także... się uczy! Niedostatek nocnego wypoczynku jest bardzo niekorzystny i dla naszego zdrowia, i dla funkcjonowania poznawczego.

Czytaj więcej

Płeć, mózg a uczenie się – niebezpieczne mity

Fakt: kobiety i mężczyźni, niezależnie od ewentualnych różnic w budowie 
czy funkcjonowaniu swoich mózgów, mają porównywalne możliwości intelektualne.
Nie istnieją żadne wrodzone „męskie” czy „żeńskie” talenty, a wiara 
w mózgowe mity związane ze stereotypem płci może nam tylko zaszkodzić.

Czytaj więcej

Gimnastyka mózgu – czy można skutecznie „wyćwiczyć” mózg?

Fakt: istnieją sposoby umożliwiające usprawnienie pracy naszego mózgu i lepsze wykorzystywanie jego potencjału. Są one dużo prostsze, niż mogłoby się nam wydawać. Jednocześnie wiele „cudownych” metod oferujących nam „trening mózgu” w rzeczywistości jest tylko efektownym marketingiem, który składa wielkie obietnice, ale się z nich nie wywiązuje.

Czytaj więcej

Jedyny właściwy styl uczenia się?

Fakt: Mózgi wszystkich ludzi uczą się mniej więcej w podobny sposób. Najskuteczniej zaś uczymy się wtedy, kiedy stymulujemy nasze umysły na różne sposoby – np. za pośrednictwem wielu zmysłów jednocześnie. Poznaj prawdę o micie indywidualnych stylów uczenia się i dowiedz się, jaki styl faktycznie jest najlepszy.

Czytaj więcej

Cała prawda o półkulach mózgu

Fakt: nasz mózg jest znakomicie funkcjonującą całością, jego półkule efektywnie współpracują w wykonywaniu różnych zadań i żadna z nich nie dominuje nad drugą. Poznaj prawdę o micie kreatywnej prawej oraz logicznej lewej półkuli i dowiedz się, co naprawdę sprzyja rozwojowi naszych mózgów.

Czytaj więcej

Wpływ muzykowania na rozwój poznawczy

Tak zwany syndrom Mozarta to naukowy mit: nie można trwale zwiększyć swojego IQ tylko poprzez słuchanie utworów słynnego wiedeńskiego klasyka. Mimo to mamy coraz więcej powodów, by wierzyć, że słuchanie muzyki, a zwłaszcza jej uprawianie, jest korzystne dla rozwoju i pracy naszego umysłu. Może więc czas, by muzyka w szkole zajęła należne jej miejsce?

Czytaj więcej