Mobbing bywa niedostrzegany i bagatelizowany, jednak może mieć destrukcyjny wpływ na nasz nastrój, samoocenę czy satysfakcję z pracy. Po czym możemy poznać, czy doświadczamy mobbingu, i jak sobie z nim radzić?
Mobbing bywa niedostrzegany i bagatelizowany, jednak może mieć destrukcyjny wpływ na nasz nastrój, samoocenę czy satysfakcję z pracy. Po czym możemy poznać, czy doświadczamy mobbingu, i jak sobie z nim radzić?
Pracując z dziećmi i młodzieżą, często stajemy w obliczu sytuacji,
kiedy nasi podopieczni potrzebują naszego wsparcia.
Właściwie udzielone może być bardzo pomocne, a czasem nawet kluczowe.
Jednak jeśli popełnimy błąd, możemy – mimo najlepszych chęci –
jeszcze bardziej utrudnić dziecku zadanie.
Na co powinniśmy uważać?
Często słyszymy, że trzeba swoją pracę
wykonywać z pasją. Że wtedy będzie łatwiej,
lepiej, przyjemniej... Jak jednak pogodzić
te szczytne ideały z prozą codziennego życia?
Jeśli z nadejściem jesieni zaczynasz odczuwać spadek formy, może to znaczyć, że doświadczasz sezonowego zaburzenia nastroju. Ale przyczyny mogą też być inne. Jak radzić sobie z jesienną chandrą?
Pedagog szkolny to specjalista w dziedzinie pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W tym kontekście wymaga się od niego umiejętności badawczo-diagnostycznych: prowadzenia obserwacji pedagogicznej, właściwego stosowania metod, technik i narzędzi badawczych, interpretowania uzyskanych wyników, wyciągania na tej podstawie wniosków do dalszej pracy z uczniem oraz umiejętności omawiania wyników diagnozy z innymi nauczycielami, rodzicami i uczniem.
Dzień Edukacji Narodowej, zwany popularnie Dniem Nauczyciela, to idealna okazja, by przyjrzeć się sobie oraz swojej pracy i zastanowić się nad tym, co możemy zmienić w naszym życiu, by poprawić swój nastrój i samopoczucie.
Z dniem 1 września 2018 r. weszło w życie rozporządzenie MEN z dnia 29 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego (Dz. U. z 2018 r., poz. 1133).
Każdego z nas coś wyróżnia na tle innych osób, każdy ma inne umiejętności, talenty, silne strony, każdy jest wyjątkowy. Poznanie ich może sprawić, że będziemy wiedzieli, w jakim kierunku powinniśmy podążać, by osiągać najlepsze efekty. Opiszemy, jak należy to zrobić
Wysokie standardy osobiste i dbałość o jak najlepszą jakość swojej pracy są najczęściej uważane za cenną zaletę. Co jednak, kiedy zaczynają nam szkodzić?
Jakie są warunki nadania pedagogowi kolejnego stopnia awansu zawodowego? Jakie przepisy regulują przebieg ścieżki awansu zawodowego po zmianie prawa oświatowego? Jakie są regulacje przejściowe w tym zakresie? Zapraszamy do zapoznania się z materiałem, w którym znajdą Państwo odpowiedzi na te i inne pytania.
W ramach dbania o higienę pracy nauczyciela coraz częściej mówi się o konieczności odpowiedniego regenerowania sił, ponieważ każda praca z drugim człowiekiem, a szczególnie z dziećmi, może być bardzo wyczerpująca. Odpoczywanie i relaks to jednak umiejętności, które w dzisiejszych czasach są coraz rzadsze, ponieważ nauczyliśmy się żyć w ciągłym pośpiechu i stresie.
Atmosfera w miejscu pracy ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, efektywności i satysfakcji z wykonywanego zawodu. Warto więc dołożyć swoją cegiełkę do budowy przyjaznego klimatu w pokoju nauczycielskim.