Jak wspierać młodych w świecie VUCA – zmiennym, dynamicznym, mało przewidywalnym, obarczonym kryzysami zdrowotnymi, politycznymi, ekonomicznymi, klimatycznymi? Jak w świecie przyspieszenia, braku czasu, ulotnych tiktokowych ujęć i cyfrowych znajomości zachować prawdziwe relacje, zadbać o czas spędzany z dzieckiem, aby go nie zgubić? Dlaczego młodzi mają tak bardzo zaniżoną samoocenę i co sprawia, że coraz częściej sięgają po zachowania ryzykowne i autodestrukcyjne? Jak zahamować pogłębiający się kryzys zdrowia psychicznego i rosnące z roku na rok statystyki podejmowanych prób samobójczych w grupie dzieci i młodzieży? Dane zebrane w raporcie unaoczniają skalę problemów, jakie dotykają młodych ludzi. Raport Fundacji Unaveza wskazuje obszary wymagające najpilniejszej interwencji i profilaktyki.
POLECAMY
Wszystkie dane statystyczne przywołane w artykule pochodzą z publikacji MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym. Raport z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi w Polsce.
Samoocena dzieci i młodzieży w świetle wyników badań
Z części raportu poświęconej samoocenie dowiadujemy się, że niemal połowa badanych „to osoby o skrajnie niskiej samoocenie”: 32,5% młodych ludzi „nie akceptuje tego, kim jest i jak wygląda”, a jedna trzecia uczniów „ocenia się przez pryzmat swojego ciała”[2]. Skąd te negatywne przekonania na swój temat i uzależnianie własnej samooceny od wyglądu...