Autor: Marta Majorczyk

dr, Psycholog, psychoterapeuta, pedagog, neuro­psycholog, doradca rodzinny, trener, animator rozwoju (coach, mentor, tutor), pracownik poradni psychologiczno-pedagogicznej, trener ośrodkach doskonalenia nauczycieli, badacz i wieloletni nauczyciel akademicki, komentator przemian w edukacji w mediach.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Doświadczenie wypalenia u dzieci w wymiarze presji i stresu

Coraz częściej mówi się o wypaleniu zawodowym osób dorosłych z wieloletnim stażem zawodowym. Jednak okazuje się, że doświadczenie wypalenia dotyka również młodsze osoby, w tym nastolatki. Jaka jest przyczyna pojawienia się tego zjawiska psychologicznego u uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych? Na czym polega syndrom wypalenia szkolnego u dzieci?

Czytaj więcej

Jak pracować z uczniem nieśmiałym?

W psychologii nieśmiałość wyjaśniana jest jako wstydliwość, brak pewności siebie, rodzaj lękliwości społecznej, która zakłóca kontakty społeczne i objawia się przeżywaniem specyficznego dyskomfortu. Philip Zimbardo nieśmiałość rozumie jako uświadomienie sobie przez osobę własnej niezdolności do podejmowania czynności, gdy osoba ta chce i wie, jak ją wykonać. Osoba nieśmiała odczuwa lęk przed negatywną oceną ze strony innych, dlatego unika aktywności grupowej i kontaktów z innymi. Izolowanie się jest wtedy metodą obronną przed możliwą negatywną oceną.

Czytaj więcej

Uczeń uwięziony w sieci lajków – co stoi za poszukiwaniem uznania w mediach społecznościowych?

Uzależnienie od mediów społecznościowych to nowe zjawisko związane z rozwojem technologii, które dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. W case study omawiamy przypadek uczennicy ósmej klasy, która nadużywa mediów społecznościowych. Jakie są przyczyny i skutki uzależniania od social mediów?

Czytaj więcej