Autor: Agnieszka Kozak

dr; Psycholog, psychoterapeuta, trener komunikacji opartej na empatii i braku przemocy – NVC; swoją pracę opiera na założeniu, że ludzie zawsze chcą się porozumieć, jednak czasami brakuje im wzorców prawidłowej komunikacji; robi to, co kocha, i kocha to, co robi

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak wspierać ucznia w sytuacji rozwodu rodziców?

Rozwód wydaje się tak powszechnym zjawiskiem, że ta powszechność staje się zachętą do bagatelizowania jego skutków dla dziecka. Bo przecież jeżeli „wszyscy wokół tak robią”, to może „nie ma w tym nic złego” lub „lepiej się rozwieść, niż trwać w nieszczęśliwym związku”.

Czytaj więcej

W jaki sposób „odczarować” depresję i specjalistyczne wsparcie? Przykłady działań na podstawie projektu alarmpsychologia

Projekt AlarmPsychologia powstał dla uczniów, by zmienić ich myślenie o problemach psychicznych i zachęcić młodych ludzi do odważnego szukania pomocy. Twórcy programu podejmują tematykę problemów psychicznych, by zapobiegać konsekwencjom ich zaniedbania, by zmienić ich postrzeganie. Młodzi doświadczający trudności psychologicznych wciąż wstydzą się o nich mówić i nie wiedzą, gdzie można otrzymać pomoc. Boją się oceny i wytykania palcami, a to podstawowy błąd, który ma nieodwracalne konsekwencje. Twórcom programu zależy na pokazaniu, że próby samobójcze to nie tylko aktualna moda czy potrzeba zwrócenia na siebie uwagi, ale efekt braku wsparcia i pomocy, kiedy ta jest naprawdę potrzebna. AlarmPsychologia ma odczarować myślenie o psychice i problemach psychologicznych w myśl przekonania, że jeśli kogoś boli noga, idzie do ortopedy, gdy zatem „boli” dusza, warto pójść do psychologa.

Czytaj więcej

Jak przekazywać trudne informacje o dziecku, by rodzicowi łatwiej było je przyjąć?

Nauczyciel, wychowawca czy pedagog lub psycholog szkolny nie zawsze mają do przekazania rodzicowi wyłącznie pozytywne informacje na temat jego dziecka.
 Ale rozmowa o nawet najtrudniejszych kwestiach, odpowiednio przeprowadzona, może odbyć się bez napięcia i doprowadzić do tego, co najważniejsze – 
do porozumienia w kwestii ucznia, bo o niego w tym wszystkim chodzi. W jaki sposób przygotować się do przekazywania rodzicom trudnych informacji o ich dzieciach? 

Czytaj więcej

Jak zbudować most porozumienia i współpracy z rodzicami w roku pełnym wyzwań?

Przygotowanie do pracy z rodzicami w sytuacji pandemii wydaje się wielkim wyzwaniem. Kluczowe jest uwzględnienie perspektywy emocji i potrzeb wychowawcy, rodziców i dzieci. W tym artykule skoncentruję się na tych elementach, które pozwolą zabezpieczyć przygotowanie się do pracy z rodzicami w taki sposób, by mogły one stanowić materiał do budowania mostu porozumienia i bezpieczeństwa we współpracy.

Czytaj więcej