Jak rozwijać kreatywność uczniów?

Edukacja i wychowanie

Mityczne pojęcie, odmieniane w edukacji przez wszystkie przypadki, a jednocześnie często błędnie rozumiane i nadmiernie powiązane z twórczością artystyczną lub technologiami. Kreatywność. Jak ją oswoić, aby dać szansę rozkwitnąć uczniom i uczennicom? Najnowsze badania pokazują, że to właśnie nastawienie nauczyciela ma decydujące znaczenie dla wspierania rozwoju tej cechy u młodych.

Współcześnie kreatywność postrzegana jest jako jedna z podstawowych kompetencji przyszłości, którą należy rozwijać u wszystkich dzieci i młodych ludzi. Posiadanie tego zasobu przyczynia się do ich rozwoju osobistego, szczególnie w zakresie umiejętności rozwiązywania problemów oraz podejmowania decyzji. Samo jednak oczekiwanie od uczniów i uczennic kreatywności, uznawanie jej za element uczenia się, który pojawi się naturalnie, wręcz automatycznie, dzięki „włączeniu” odpowiednich metod nauczania, często prowadzi do frustracji nauczycieli i szybkiego porzucenia metod, które tę kreatywność podobno miały rozwijać.

POLECAMY

Rozwój kompetencji przyszłości to nie tylko wykorzystanie kreatywnych metod, ale przede wszystkim mozolne budowanie w uczniach i uczennicach poczucia, że kompetencje te mają w sobie i mogą je aktywować w bezpiecznym, lecz i stawiającym wyzwania środowisku.

Kreatywne uczenie czy nauczanie kreatywności?

Kreatywne nauczanie stanowi wypadkową wielu czynników, takich jak osobowość i temperament nauczyciela, osobisty styl kreatywności (o którym więcej poniżej) i jego przejawy w codziennej praktyce nauczycielskiej. To...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Głos Pedagogiczny"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI