Lekcja wychowawcza z pomysłem: Podsumowywanie i planowanie

Narzędziownia

Lekcja 1.
Temat: Podsumowywanie i planowanie

I Podsumujmy…

POLECAMY

Instrukcja: Poświęćcie teraz kilka chwil na refleksję na temat minionego roku. Postarajcie się pomyśleć o wszystkich ważnych wydarzeniach, które was w tym roku dotyczyły – zarówno o tych dobrych, o sukcesach i korzystnych zdarzeniach, jak i tych gorszych – waszych niepowodzeniach i przykrych niespodziankach. Zastanówcie się, które z nich mogły mieć znaczenie dla zrealizowania przez was waszej wizji przyszłości.

Teraz przeczytam wam kolejno kilka pytań pomocniczych. Zapiszcie je sobie na kartce, a pod nimi wypiszcie odpowiedzi. Jeśli trudno jest wam przypomnieć sobie wszystkie zdarzenia z minionego roku, skupcie się na ostatnim półroczu. Oto pytania:

  1. Czy jestem raczej zadowolona/-y z minionego roku, czy nie bardzo? W skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza „całkiem niezadowolona/-y”, a 5 „bardzo zadowolona/-y”, jak oceniam miniony rok?
  2. Czy chciał(a)bym, żeby kolejny rok był podobny do mijającego, tylko lepszy, czy też raczej żeby był inny? Pod jakim względem, dlaczego?
  3. Co ważnego wydarzyło się w tym roku?

– Co udało mi się zrobić dobrze i dlaczego? Które z tych wydarzeń mogę nazwać osiągnięciem (małym lub dużym)?
– Co ciekawego, rozwijającego, nowego robiłam/-em w tym roku?
– Z czego w swoim życiu w minionym roku byłam zadowolona/-y?
– Czego nie udało mi się osiągnąć lub co zrobiłam/-em źle, chociaż się starałam/-em? Dlaczego tak się stało? Czy nadal chcę to osiągnąć w nadchodzącym roku?
– Co z popełnionych błędów mogę poprawić? W jaki sposób?

II Moje główne cele

Instrukcja: W tym ćwiczeniu zastanowimy się bardziej konkretnie, jak możecie zaplanować swoją najbliższą przyszłość. Pomyślcie o tym, o czym w pierwszym ćwiczeniu – poświęconym was...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Głos Pedagogiczny"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI