Autor: Małgorzata Łuba

psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny. Współzałożycielka nieformalnego Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom i Bliskim Samobójców „Tabu”, które nieodpłatnie udziela pomocy osobom zagrożonym podjęciem próby samobójczej oraz rodzinom po stracie samobójczej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, w ramach którego współtworzy i prowadzi programy profilaktyczne zachowań samobójczych u dzieci i młodzieży oraz dorosłych.
 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Uczeń z objawami depresji

Niebezpieczna, bo przez długi czas może być niezauważalna dla najbliższego otoczenia. A kiedy już ją dostrzegamy, jej objawy łatwo wytłumaczyć niechęcią do współpracy, niewłaściwym zachowaniem, lenistwem lub buntem. Depresja – poważna choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, lecz także dzieci i młodzież. Jak ją rozpoznać? Jak pomagać?

Czytaj więcej

Niepopularne i trudne decyzje

Nauczyciele i wychowawcy wielokrotnie w ciągu każdego dnia muszą podejmować różne decyzje. Niektóre z nich są łatwe i nie wymagają dłuższego czasu do namysłu, ale znajdą się i te bardziej złożone i problematyczne. Nie będą się one cieszyły uznaniem. Niełatwo będzie w nich rozstrzygnąć, co jest słuszne. Co możemy zrobić, aby ułatwić sobie dokonywanie lepszych wyborów i komunikowanie ich otoczeniu?

Czytaj więcej

Poczuć swoją wartość

Poczucie własnej wartości – każdy z nas chciałby je mieć. Dzięki niemu jesteśmy bardziej zadowoleni z siebie, z tego, co robimy, z życia. Zachowujemy się z większą pewnością siebie. Mamy odwagę i dążymy do realizacji swoich marzeń. Wybieramy to, co nam służy i jest dla nas naprawdę dobre. Skąd się bierze? Dlaczego czasami go brakuje? Jak można je mądrze budować?

Czytaj więcej

Co z tą reformą?

Wrześniowe zapowiedzi zmian w oświacie wywołały silne poruszenie w środowisku szkolnym. Pojawiły się nieprzyjemne emocje – przede wszystkim dezorientacja, niepokój, frustracja, złość, bezradność. Wielu nauczycieli poczuło zwątpienie, zniechęcenie i demobilizację. Jak można sobie pomóc w obliczu niezależnych od nas zmian? Co zrobić, aby jak najlepiej to wszystko przetrwać?

Czytaj więcej

Menedżer w szkole, menedżer w klasie

W dzisiejszych czasach dobry i skuteczny nauczyciel lub wychowawca musi występować w wielu różnorodnych rolach – lidera, organizatora, eksperta, moderatora, partnera, sprzymierzeńca, projektanta, prezentera. 

Wśród nich znajduje się również menedżer. Dlaczego tak jest i co to dokładnie oznacza w pracy w szkole i w kontakcie z uczniami?

Czytaj więcej

Zadbać o stabilność emocjonalną…

Wszyscy doświadczamy różnych emocji. Bez nich naszemu życiu brakowałoby kolorów, intensywności, charakteru, znaczenia. Ale niektórzy czują się przytłoczeni swoim afektem, a emocjonalne skutki negatywnych sytuacji potrafią dręczyć ich przez bardzo długi czas.

Czytaj więcej