Coming out dziecka w szkole

Edukacja i wychowanie

Coming out to proces ujawniania sobie oraz innym osobom swojej tożsamości płciowej lub tożsamości seksualnej.

Szkoła to miejsce, w którym uczeń powinien czuć się bezpiecznie. Dlatego tak ważna jest akceptacja oraz odpowiednia reakcja i komunikacja z uczniem, a także wiedza na temat rozwoju psychoseksualnego dziecka i nastolatka. To bardzo istotne w sytuacji, kiedy wśród naszych uczniów znajduje się dziecko LGBT+, które jest szczególnie narażone na brak akceptacji. Jak pomagać dzieciom w procesie poznawania własnej tożsamości? Jak wspierać ucznia w sytuacji coming outu w szkole? Co to jest outowanie?

Warstwy seksualności człowieka

Kilkanaście lat temu amerykański psycholog Martin Seligman zaproponował warstwowy model seksualności, który pozwala rozumieć, w jaki sposób funkcjonujmy jako istoty seksualne. Te warstwy to:
I – tożsamość płciowa,
II – tożsamość seksualna (orientacja psychoseksualna),
III – preferencje seksualne,
IV – rola płciowa,
V – realizacja seksualna.

POLECAMY

Dwie pierwsze warstwy – tożsamość płciowa i tożsamość seksualna – to najgłębsze warstwy seksualności. Tożsamość płciowa to świadome wewnętrzne i autonomiczne poczucie bycia osobą danej płci, np. kobietą lub mężczyzną w binarnym rozumieniu płci. Tożsamość płciowa może być cispłciowa, wtedy płeć metrykalna (nadana przy urodzeniu) jest zgodna z odczuwaniem siebie przed daną osobę, lub transpłciowa – kiedy osoba doświadcza w tym obszarze niezgodności. Dzisiaj coraz częściej mówi się również o doświadczaniu niebinarności, kiedy dana osoba może przeżywać siebie jako ani kobietę, ani mężczyznę, czasem jako kobietę, a czasem jako mężczyznę lub jako i kobietę, i mężczyznę naraz. Uważam, że na tym etapie naszej rzeczywistości trudno jest stwierdzić, jak dalece niebinarne przeżywanie własnej płci mieści się rzeczywiście w warstwie tożsamości płciowej, a jak dalece – w warstwie roli płciowej. Pewnie zostanie to wyjaśnione za kilka, kilkanaście lat.

Druga wewnętrzna warstwa seksu...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Głos Pedagogiczny"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI