Zadania pedagoga szkolnego
Chcąc w kilku słowach scharakteryzować pedagoga, można by rzec, że jest to szkolny specjalista do spraw największej wagi, najbardziej wymagających, czasem niedających najlepszych rokowań. Pedagog nie skupia się na sferze dydaktycznej, ale na wszystkich obszarach funkcjonowania ucznia.
Analizując akty prawne opisujące zadania pedagoga szkolnego, można wysunąć następujące wnioski: pedagog jest zobowiązany do prowadzenia badań, diagnozowania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów (udzielania pomocy rodzicom i nauczycielom w tym obszarze), do diagnozowania ogólnej sytuacji wychowawczej w placówce, udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, podejmowania działań profilaktycznych, minimalizowania skutków zaburzeń rozwojowych i zapobiegania zaburzeniom zachowania, inicjowania pomocy w różnych formach, prowadzenia mediacji i interwencji w sytuacjach kryzysowych, udzielania wsparcia nauczycielom i specjalistom.
POLECAMY
Nie ulega wątpliwości, że zadania te dużo większy nacisk kładą na podejmowanie działań mających na celu rozwiązywanie różnych trudności, warto jednak zauważyć, że to naturalne, ponieważ obszary te wymagają większego zaangażowania czy nakładu pracy i czasu. Niemniej jednak przywołane zapisy prawne mogą dawać mylny obraz, przedstawiający pedagoga szkolnego jako osobę, która zajmuje się jedynie pracą z uczniami, których zachowan...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań magazynu "Głos Pedagogiczny"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!