Jakim wsparciem otoczyć dziecko, gdy istnieje podejrzenie stosowania wobec niego przemocy domowej?

Pracownia pedagogiczna

Rodzina to miejsce, w którym dziecko powinno czuć się kochane, rozumiane. To miejsce, które powinno zaspokajać wszelkie potrzeby młodego człowieka. Nie ulega wątpliwości, że stosowanie przemocy burzy poczucie bezpieczeństwa, wprowadzając jednocześnie obraz dysfunkcyjnej rodziny i zakłócając relacje.

Przemoc w rodzinie jest sytuacją krytyczną, traumatyczną dla dziecka. Dla pedagoga, który ma podejrzenia lub uzyska informacje, że dziecko jest ofiarą przemocy, jest to ogromnie trudna sytuacja. Trzeba bowiem zachować opanowanie i postarać się za wszelką cenę pomóc dziecku. Problem w tym, że nie zawsze jesteśmy w stanie natychmiast potwierdzić tę informację. 

POLECAMY

W sytuacji, gdy mamy podejrzenie stosowania przemocy wobec dziecka, należy podjąć następujące kroki:

Po pierwsze, obserwacja zachowań dziecka. Poniżej zamieszczona została tabela, która zawiera wiele symptomów mogących być dowodem na to, że dziecko stało się ofiarą przemocy. Warto zapoznać się z nimi i reagować w sytuacji, gdy się pojawią. Należy pamiętać, że nie zawsze ich występowanie potwierdzi nasze podejrzenia, niewątpliwie jednak świadczą o jakiejś trudnej sytuacji w życiu dziecka, z którą samo nie potrafi sobie poradzić i manifestuje to na swój sposób. Gdy większość faktów przemawia za tym, że w rodzinie ucznia może dochodzić do zachowań przemocowych, przejdź do kolejnego etapu działań.

Rodzaj symptomów

Charakterystyka  

Obrażenia fizyczne charakterystyczne 
dla doznawania przemocy

często powtarzające się, nieleczone obrażenia,
nietypowa dla przypadkowych obrażeń lokalizacja (czaszka, uszy, oczy, usta, szyja, ramiona, klatka piersio...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Głos Pedagogiczny"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI