Mind fulness

Ćwiczenie uważności na co dzień

Pracownia rozwoju zawodowego

Od kilku lat mindfulness, czyli uważność, robi nie tylko w Polsce zawrotną karierę. I trudno się dziwić, bo lista korzyści płynących z treningu jest długa – pomaga radzić sobie ze stresem, uszczęśliwia, poprawia koncentrację uwagi i inne funkcje poznawcze, pozwala pogłębić nasze relacje z innymi, a nawet może być metodą terapeutyczną. Tylko czym tak naprawdę jest mindfulness i jak można się tego nauczyć?

Jeśli masz wrażenie, że stale gdzieś biegniesz i nie masz chwili wytchnienia, coraz trudniej jest ci radzić sobie ze stresem, masz coraz gorszy nastrój lub kłopoty z koncentracją, to trening uważności jest dla ciebie.

POLECAMY

Tylko czym tak naprawdę jest uważność? W wielu źródłach przeczytamy, że technika ta wywodzi się ze wschodniej sztuki medytacji, co może budzić w nas różne skojarzenia. Mindfulness nie ma jednak wiele wspólnego z mistycyzmem, a skuteczność tego treningu została potwierdzona przez twardą naukę. Do tego stopnia, że na jej bazie opracowano nowatorską i skuteczną technikę poznawczej psychoterapii depresji. Uważność ma jednak wiele do zaoferowania także osobom zupełnie zdrowym w ich codziennym życiu. Co ciekawe, zdaniem badającej mindfulness psycholożki Marii Konnikowej to właśnie uważność była tajemnicą sukcesu wybitnego literackiego detektywa. Jego opisane w książkach Conan-Doyla nawyki myślowe są zaskakująco podobne do praktyki uważności. Często też przypomina on swojemu przyjacielowi doktorowi Watsonowi „Nie patrz tylko, ale obserwuj!”. To dzięki temu nawykowi uważnej, wnikliwej obserwacji Holmesowi nie umykały nawet najdrobniejsze szczegóły. Czas więc zacząć trening uważności i skierować te słowa do siebie…

Kilka słów o uważności

Kluczem do mindfulness jest świadome kierowanie swoją uwagą i to głównie na nim opierają się ćwiczenia uważnośc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Głos Pedagogiczny"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI