Autor: Magdalena Goetz

psycholożka, trenerka i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna (w trakcie certyfikacji); prowadzi terapię młodzieży i dorosłych, szkolenia oraz warsztaty psychoedukacyjne.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Uwaga: Mobbing!

Mobbing bywa niedostrzegany i bagatelizowany, jednak może mieć destrukcyjny wpływ na nasz nastrój, samoocenę czy satysfakcję z pracy. Po czym możemy poznać, czy doświadczamy mobbingu, i jak sobie z nim radzić?

Czytaj więcej

Jak dobrze spożytkować wakacje?

Wakacje to czas cenny pod wieloma względami – nie tylko pozwala odpocząć po wielu miesiącach szkolnych obowiązków, ale także jest szansą zdobycia niepowtarzalnych doświadczeń, rozwinięcia nowych kompetencji czy wprowadzenia ważnych zmian. Jest to również okazja do pogłębienia relacji z rodzicami i opiekunami bądź też z rodzeństwem. Jak możemy w tym wszystkim wesprzeć naszych podopiecznych?

Czytaj więcej

Mity dotyczące mózgu: przeszłość, przyszłość i jak się przed nimi bronić

Dostępna ludzkości wiedza na temat funkcjonowania mózgu jest coraz bardziej szczegółowa, dokładna i obszerna. Będziemy zdobywać coraz więcej przydatnych informacji, ale też… trochę się w nich gubić. Czy możemy jakoś uniknąć tego zagubienia i uodpornić się na fałszywe doniesienia ze świata neuronauk?

Czytaj więcej

Obalanie pseudonaukowych teorii - poradnik praktyka

Dzieci i młodzież coraz częściej spotykają się z naukowymi mitami, czyli twierdzeniami przeczącymi nauce. Wiara w większość z nich grozi „jedynie” ignorancją, ale niektóre mogą być wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Jak skutecznie obalać pseudonaukowe mity w pracy z młodzieżą?

Czytaj więcej

Poskromić wewnętrznego krytyka

Negatywne przekonania na swój temat mogą obniżać poczucie własnej wartości naszych podopiecznych, powstrzymywać ich przed podejmowaniem wyzwań i niekorzystnie odbijać się na ich samopoczuciu, relacjach z innymi czy osiągnięciach szkolnych. Warto pomóc dzieciom i młodzieży poskromić ich wewnętrznego krytyka. Jak możemy to zrobić?

Czytaj więcej

Jak to naprawdę jest z tymi neuronami lustrzanymi... ?

Fakt: W mózgu człowieka prawdopodobnie istnieją neurony lustrzane. Wiemy o nich jednak jeszcze o wiele za mało, by przypisywać im konkretne funkcje i działania. Jeśli trafimy na rewelacje wiążące ten typ komórek z autyzmem, uczeniem się czy wychowaniem, zachowajmy naukowy sceptycyzm.

Czytaj więcej

Uczeń w obliczu trudnej sytuacji życiowej

Depresja, fobia szkolna, przewlekła choroba, żałoba, rozwód rodziców... – te i inne trudne sytuacje życiowe mogą spowodować przedłużające się trudności szkolne i absencje. Jak w takich sytuacjach pracować z uczniem i egzekwować obowiązki, by dać mu możliwość wyjścia na prostą bez przyzwyczajenia się do taryfy ulgowej?

Czytaj więcej

Wyrażanie siebie

Wyrażanie siebie jest naturalną potrzebą każdego człowieka, szczególnie ważną w okresie dorastania, kiedy nasza indywidualność najbardziej intensywnie się kształtuje. Dzieci i nastolatki mogą poszukiwać najróżniejszych sposobów, by zaistnieć w grupie – warto o tym z nimi porozmawiać, aby były to jak najczęściej sposoby pożądane i konstruktywne.

Czytaj więcej

Jak zwiększać wydajność naszego mózgu - fakty i mity

Fakt: Istnieją sposoby na to, by nasz mózg mógł pracować bardziej wydajnie. Niektóre z nich nie są nawet zbyt odkrywcze, ale lubimy o nich zapominać... Z kolei wiele popularnych przekonań na ten temat to nic innego jak naukowe mity, które mogą nam raczej utrudnić, niż ułatwić efektywną pracę.

Czytaj więcej

Wsparcie trafione w punkt

Pracując z dziećmi i młodzieżą, często stajemy w obliczu sytuacji, 
kiedy nasi podopieczni potrzebują naszego wsparcia. 
Właściwie udzielone może być bardzo pomocne, a czasem nawet kluczowe.
Jednak jeśli popełnimy błąd, możemy – mimo najlepszych chęci – 
jeszcze bardziej utrudnić dziecku zadanie. 
Na co powinniśmy uważać?

Czytaj więcej

Odzyskaj pasję nauczania!

Często słyszymy, że trzeba swoją pracę 
wykonywać z pasją. Że wtedy będzie łatwiej, 
lepiej, przyjemniej... Jak jednak pogodzić
te szczytne ideały z prozą codziennego życia?

Czytaj więcej

Uwaga na stereotypy!

Stereotypy mogą nam bardzo utrudniać wyciąganie trafnych wniosków 
i prawidłową ocenę rzeczywistości; mogą też prowadzić do uprzedzeń, 
które szkodzą naszym relacjom z innymi. 
Jak możemy pomóc naszym podopiecznym się ich wystrzegać?

Czytaj więcej