Profilaktyka HIV/AIDS w szkołach

Edukacja i wychowanie

Jeszcze całkiem niedawno wirus HIV kojarzono negatywnie z takimi terminami, jak „rozwiązłość” czy „rozbuchane życie seksualne”. Dziś już wiemy, że każdy, kto prowadzi życie erotyczne, może mieć kontakt z osobą z wirusem HIV, w związku z czym to ważne, aby – tak dalece, jak to możliwe – dbać o bezpieczniejszy seks.

Przede wszystkim nie straszyć

Wirus HIV budził przerażenie w latach 80. i 90. XX w., kiedy zbierał natychmiastowe niemal żniwo w postaci AIDS, a medycyna pozostawała bezradna. To przerażenie na długo stało się fundamentem tego, w jaki sposób mówiono również o seksie – jako o czymś, co potencjalnie zabija, jest groźne i czego należy się wystrzegać. Taki sposób zajmowania się tematem wszedł również do szkół, gdzie właściwie do dzisiaj wciąż jeszcze zdarzają się momenty, w których seksem i ewentualnymi konsekwencjami seksu straszy się młodzież.

Z jednej strony ma to służyć temu, aby przekazywać wiedzę na temat możliwych zagrożeń. Z drugiej jednak – może wpychać seksualność w taką sferę, do której lepiej nie zaglądać i z niej nie korzystać. A przecież wiemy, że im mniej mamy coś rozpoznane i świadome, tym trudniej korzystać z tego w rozsądny, ale też dający przyjemność sposób.

Dlatego warto mieć takie założenie przy zajmowaniu się tematem profilaktyki HIV/AIDS, aby nie straszyć, nie wzbudzać lęku, paniki. Z drugiej strony – oczywiście, że możemy rozmawiać o obawach, ponieważ seks jak najbardziej może się wiązać z obawami i jest to zupełnie naturalne.

POLECAMY

Młodsze klasy szkoły podstawowej

Rozpoczęcie edukacji w szkole podstawowej to okres, w którym dziecko niekoniecznie potrzebuje wiedzy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Głos Pedagogiczny"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI