Sztuczna inteligencja w edukacji

Nowe technologie w edukacji

Temat sztucznej inteligencji kilka miesięcy temu wszedł do mainstreamu i od tej pory nazwa ta została odmieniona przez wszystkie przypadki. Coraz więcej osób w różnych branżach, w różnym wieku i z różnych krajów zastanawia się nad tym, jak ta technologia wpłynie na nasze społeczeństwo. Jej oddziaływanie na pewno będzie szerokie, a zasięg obejmie każdą dziedzinę życia. Dlatego tak ważne jest, aby już teraz się zastanowić, jak sztuczną inteligencję można wykorzystywać w edukacji – już wiadomo zresztą, że jej potencjał jest ogromny. Właściwe wykorzystanie sztucznej inteligencji daje wiele możliwości. Oczywiście skomplikowana materia sprawia, że z jej zastosowaniem mogą łączyć się również problemy. Jednak każda wcześniej stworzona przez człowieka technologia ma dwie strony medalu i to od nas zależy, którą wybierzemy. Poniższy artykuł ma na celu pomóc w dokonywaniu odpowiedzialnych wyborów we wdrażaniu sztucznej inteligencji w edukacji. Zastanowimy się, jakie możliwości daje nauczycielom i uczniom, ale także przyjrzymy się, co implementacja takich rozwiązań może zdziałać w całym systemie.

Misją życiową Jowity Michalskiej  jest uzbrojenie Polaków w niezbędne kompetencje cyfrowe. Dlatego powołała do życia organizację, która współpracując z czołowymi amerykańskimi uczelniami, takimi jak MIT, Harvard Business School czy Stanford, zajmuje się edukacją w obszarze nowych technologii. Digital University oferuje m.in. certyfikowane programy edukacyjne, takie jak Digital Transformation Leader oraz konferencje, takie jak Masters&Robots, na które przyjeżdżają do Polski najwybitniejsi światowi eksperci. Powołana przez Jowitę Fundacja Digital University zajmuje się edukacją osób wykluczonych oraz w trudnej sytuacji życiowej w obszarach: nowych technologii, bezpieczeństwa w internecie, zawodów przyszłości i ekologii. 
Jowita jest polską ambasadorką Singularity Group, najważniejszego edukacyjnego think-tanku z Doliny Krzemowej. Ma ponad 20-letnie doświadczenie biznesowe, które zdobywała pracując na kluczowych stanowiskach m.in. w Polkomtelu, PGE czy Deloitte. 
Z tytułu swojej działalności edukacyjnej Jowita otrzymała wiele nagród i odznaczeń, w tym Digital Shapers, przyznawane za znaczący wkład w rozwój gospodarki cyfrowej w Polsce. W ostatnim roku Forbes Women uznał ją za jedną ze 100 najwybitniejszych kobiet w biznesie, a Komisja Europejska mianowała Ambasadorką Cyfrowej UE.


Podczas moich wystąpień często pokazuję zdjęcie jednego z najszybszych pociągów świata, który jest świetną metaforą dzisiejszej sytuacji. Każdy z nas może podjąć jedną z dwóch decyzji: wsiąść do pociągu lub zostać na peronie. Na stacji świat może się wydawać bezpieczny, ale wszystkie możliwości rozwoju i lepszej pracy są w pociągu. Musimy sobie uświadomić, że nie ma żadnej innej możliwości, technologia będzie się rozwijać, a my powinniśmy nauczyć się z niej korzystać. Jeden z moich ulubionych mówców, profesor Scott Galloway, stwierdza jeszcze dobitniej: „Technologia rządzi światem, a my tylko w nim żyjemy”. Ważne jest, abyśmy wszyscy, nie tylko nauczyciele, poznali możliwości sztucznej inteligencji, żebyśmy wiedzieli,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Głos Pedagogiczny"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI