W poszukiwaniu porozumienia bez przemocy

Poradnik pozytywnego wychowania

Kiedy stajemy naprzeciwko kipiącego od emocji dzieciaka albo niepotrafiącego opanować swojej potrzeby rozładowania napięć nastolatka, zastanawiamy się często, po czyjej stronie jest prawo do radykalnej reakcji – czy naszego podopiecznego, który przecież nie jest jeszcze do końca gotowy do tego, żeby radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami, czy po naszej, bo czujemy się obrażani, upokarzani i traktowani jak worek treningowy do bicia. Prawda jest taka, że żadna ze stron nie ma prawa do tego, by obrażać i poniżać innych, a tym bardziej stosować wobec drugiej osoby przemocy. By sobie z tym radzić, warto skorzystać z narzędzi oraz metod działania, jakie oferuje Porozumienie bez Przemocy.

Porozumienie bez Przemocy to nie tylko zbiór technik, ale przede wszystkim szczególna postawa, która pozwala słuchać, mówić, działać także w sytuacji, z którą się zupełnie nie zgadzamy. Pozwala zobaczyć sprawy z perspektywy obserwacji, bez ocen i interpretacji, oraz szukać sposobów, aby potrzeby wszystkich były zaspokojone. To jednak nie wszystko. Tu ważne jest też to, co dokładnie mówimy, jak formułujemy zdania i z jakim nastawieniem przyjmujemy to, w czym uczestniczymy. To zbiór konkretnych sposobów zachowania oraz zestaw działań, które zaproponował Marshall B. Rosenberg – twórca Porozumienia bez Przemocy.

POLECAMY

Żyrafa i szakal

„Im bardziej jesteśmy świadomi naszych potrzeb, tym lepiej możemy o sobie stanowić i lepiej rozumieć innych”.
Marshall B. Rosenberg

Na co dzień możemy się posługiwać językiem dominacji lub językiem relacji. Ten pierwszy sprzyja przemocy, manipulacji oraz wymuszeniom. Ten drugi wzbogaca nasze życie. Ten pierwszy to postawa szakala, który posługuje się językiem ograniczającym kontakt, używa oceny, osądu i obwiniania innych. Z reguły mówi z perspektywy TY, czyli sformułowań zakładających pełną odpowiedzialność drugiej strony za wszystkie problemy i niepowodzenia: „Mogliśmy tyle osiągnąć, ale niewystarczająco się postarałeś”, „Zrobiłbym to, gdybyś mi powiedział, co do mnie należy”, „Nie wiem, jak mogłem się zgodzić na współpracę z tobą”. Szakal chętnie mówi o tym, co jest z nami nie tak. Wie, co myślimy, co nami kieruje i dlaczego popeł...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Głos Pedagogiczny"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI