Nowe uregulowania, a jest ich ponad trzydzieści, dotyczą wielu aspektów nauczycielskiego życia. Dlatego warto się nimi zainteresować, spokojnie przeanalizować treść poszczególnych zapisów i oswoić się z nowym ich brzmieniem.
Zatrudnianie i zwalnianie nauczycieli
Nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadziła obowiązek zatrudniania wszystkich nauczycieli wyłącznie na podstawie umowy o pracę. Dotyczy to również nauczycieli publicznych przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, a także przedszkoli niepublicznych, niepublicznych placówek oraz szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych. Oznacza to, że nauczyciele nie mogą już świadczyć pracy na podstawie umów cywilnoprawnych oraz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Od 1 stycznia 2018 r. weszły też w życie nowe zasady zwalniania nauczycieli długotrwale niezdolnych do pracy z powodu choroby. Na ich podstawie stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony będzie ulegał rozwiązaniu, jeżeli okres tej niezdolności do pracy przekracza 182 dni,
w przypadku, gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży rozwiązanie umowy może nastąpić dopiero po przekroczeniu 270 dni. Okres ten może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia.
Pensum szkolnych specjalistów – na tę zmianę szkolni specjaliści czekali kilkanaście lat. Od 1 września 2018 r. organa prowadzące placówki oświatowe tracą prawo dowolnego ustalania ich pensum. Znowelizowana Karta Nauczyciela sztywno określa, że wymiar godzin obowiązkowych:
POLECAMY
- pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych nie może przekroczyć 22 godzin tygodniowo;
- nau...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań magazynu "Głos Pedagogiczny"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!