Wolontariat
Dobrowolne i bezinteresowne, choć niepozbawione korzyści, działanie dla dobra innych to jeden z kluczy do kształtowania społeczeństwa obywatelskiego, czyli świadomego, aktywnego, odpowiedzialnego za otoczenie. Owa dobrowolność jest dla wolontariatu najistotniejsza, a wewnętrzna motywacja sprzyja powstawaniu i realizacji inicjatyw, które przynoszą satysfakcję i zmieniają środowisko lokalne.
Nie potrzeba wcale wielkich akcji, projektów na skalę kraju. Niewielkie przedsięwzięcia, systematyczne działania podnoszą jakość życia i wpływają na nasz komfort.
POLECAMY
1 Dobry przykład. Z wizytą
Uczniowie będący wolontariuszami w szpitalu, szczególnie na oddziale dziecięcym, spędzają czas z pacjentami. Czytają im lub z nimi książki, przeglądają czasopisma i rozmawiają na „wyczytane” tematy. Grają w gry planszowe, piłkarzyki, układają puzzle lub klocki. Wykonują dekoracje, szczególnie w okresie świątecznym – ozdoby choinkowe, bałwanki, czapki karnawałowe, pisanki, zające, kotyliony – świąt nam przecież nie brakuje. Czas między świętami wypełniają wycinanki i kolorowanki, wierszyki, zagadki. Nie ma dziewczynki, której nie ucieszy samodzielnie wykonana biżuteria, a i chłopcy chętnie się włączają, przygotowując niespodziankę dla mamy lub siostry. Kilka koralików i gumka-żyłka – w parę minut powstają kolorowe bransoletki. Możliwości dużo, a radości jeszcze więcej. Pojawiają się kolejne projekty, a myśli odrywają od choroby. Jeśli mamy ucznia grającego na instrumencie, to...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań magazynu "Głos Pedagogiczny"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!