Jak reagować, kiedy dziecko masturbuje się w szkole?

Otwarty dostęp Edukacja i wychowanie

Masturbacja to zachowanie normatywne, mieszczące się w repertuarze zachowań zdrowego, bezpiecznie rozwijającego się człowieka. Jednocześnie pojawianie się masturbacji z reguły wystrasza lub co najmniej niepokoi zarówno rodziców, jak i nauczycieli. Jak powinno się na nią reagować?

W jakim celu człowiek się masturbuje?

Zanim odpowiemy na pytanie o to, jak i czy w ogóle kadra nauczycielska powinna na różnych etapach rozwoju dziecka reagować na pojawienie się masturbacji, przyjrzyjmy się, jakie mogą być jej funkcje. Z badań i wiedzy na temat rozwoju człowieka wiemy, że masturbować mogą się już kilkulatki, a właściwie nawet płody w czasie rozwoju w macicy1. Co więcej, masturbują się nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. W związku z tym można jasno powiedzieć, że jest to czynność fizjologiczna, której różne społeczeństwa czy społeczności mogą nadawać różne znaczenie.
Bez względu jednak na to znaczenie, faktem jest, że masturbacja służy przede wszystkim poznawaniu własnego ciała, jego reakcji i funkcji. Dzięki temu tak dziecko, jak i dorosły może zaspokajać naturalną ciekawość dotyczącą siebie. Kolejna funkcja to możliwość przeżywania przyjemności – przyjemność doświadczana przez dziecko do okresu dojrzewania nie wynika z pożądania, niemniej jest to wciąż doświadczenie, które jest odczuwane jako przyjemność. 
Uznaje się, że są to funkcje, które nie wymagają interwencji. Kolejne – jak regul...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Głos Pedagogiczny"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI