TikTok w edukacji – jak go ugryźć?

Poradnik pozytywnego wychowania

TikTok to aplikacja, która szturmem podbija serca (nie tylko młodych) użytkowników i użytkowniczek na całym globie. W ostatnim czasie narzędzie to z ogromną siłą wkroczyło także do świata edukacji.

Tendencję tę wyraźnie wi­­dać również w Polsce, gdzie własne kanały na TikToku prowadzi coraz więcej nauczycieli i nauczycielek, by pośród nich wymienić tylko Agnieszkę Jankowiak-Maik (Babka od histy), Ulianę Hirniak (Polishglots), Dawida Łasińskiego (Pan Belfer), Dariusza Martynowicza (Daro uczy polaka) czy Martę Florkiewicz-Borkowską (Pani FloBo). Intuicyjność tego narzędzia, jego potencjał, a także zawarte w nim zasoby sprawiają, że łatwo można je wykorzystać w różnych działaniach edukacyjnych i dydaktycznych. Nie tylko zresztą w przekazywaniu lub zdobywaniu wiedzy (na TikToku nietrudno bowiem znaleźć na przykład wieleg znakomitych kanałów naukowych – z Institute of Human Anatomy na czele). Świetnie nadaje się ono również do podejmowania działań wychowawczych, wspólnej komunikacji czy wzmacniania relacji z naszymi uczniami i uczennicami.

POLECAMY

Czym jest TikTok?

TikTok, w Chinach znany pod nazwą Douyin, to aplikacja, która powstała w 2016 roku. Stworzyło ją chińskie przedsiębiorstwo technologiczne ByteDance, będące światowym potentatem w branży internetowej. Za kluczowy moment w rozwoju TikToka należy uznać 2017 rok. To właśnie wtedy ByteDance wykupiło Musical.ly – inną cieszącą się wówczas ogromną popularnością, zwłaszcza wśród młodszych użytkowników i użytkowniczek, aplikację (kojarzoną zwłaszcza z krótkimi materiałami wideo, na których ludzie starają się wykonywać różne utwory muzyczne, wykorzystując do tego technikę lip-sync), z którą TikTok ostatecznie połączył się w 2018 roku. Największy rozgłos TikTok zyskał jednak w czasie pandemii, stając się jedną z najbardziej popularnych i najczęściej pobieranych aplikacji w historii Internetu. Rzeczywistość lockdownu i czasu spędzanego w domach spowodowała, że po narzędzie to zaczęło sięgać coraz więcej osób – co szczególnie istotne – we wszystkich grupach wiekowych....

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Głos Pedagogiczny"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy