Zakłada się, że ludzie dużo aktywniej przyswajają wiedzę w sytuacji, kiedy samodzielnie mogą coś zrobić, obserwując efekty swoich działań. Warto mieć świadomość, że uczenie się przez doświadczenie ma swoje zastosowanie w takich obszarach, jak:
POLECAMY
- sprawne i umiejętne rozwiązywanie pojawiających się problemów;
- podejmowanie działań w obszarze projektowym;
- prowadzenie treningu zawodowego;
- systematyczne powtarzanie tego wszystkiego, co udało się wcześniej opanować i nauczyć;
- budowanie zespołu i organizowanie pracy zespołowej;
- prowadzenie rozwoju zarówno osobistego, jak również zawodowego;
- organizowanie wypoczynku;
- organizowanie edukacji nieformalnej;
- wprowadzanie zmian społecznych;
- planowanie edukacji przez przygodę.
Edukacja przez doświadczenie ma miejsce w sytuacji, kiedy dana jednostka wykonuje jakieś zadanie, które wywołuje u niej refleksję. Następnie dochodzi do przeprowadzenia krytycznego podsumowania, wyciągnięcia wniosków i wcielenia w życie wyniku przeprowadzonych działań. Dzięki temu dochodzi do zrozumienia świata oraz zachowania własnego i innych ludzi.
Najważniejsze w tym obszarze staje się to, aby zawsze doprowadzać podejmowane przez siebie działanie do końca. Daje to wówczas możliwość przyjrzenia się z oddali wszystkim zdarzeniom, mającym miejsce w trakcie dochodzenia do konkretnych wniosków. Należy w trakcie sprawdzić, czy wydarzyło się coś, co mogło zaskoczyć osoby biorące udział w aktywnym zdobywaniu wiedzy poprzez działanie.
Nauczyciel dający uczniom możliwość uczenia się przez doświadczenie powinien wykorzystać różnorodne metody i formy pracy sprzyjające refleksji i wyciąganiu odpowiednich wniosków. Do tego celu można wykorzystać takie działania jak:
- wykonywanie odpowiednich rysunków oraz opowiadanie o tym, co udało się narysować;
- prowadzenie rozmów/wymiany zdań w małych grupach – najpierw 3–4-osobowych, potem 6–8-osobowych, a na końcu na forum klasy, żeby podzielić się zebranymi spostrzeże...