Wirtualna rzeczywistość w edukacji – jak ją wykorzystać w pracy pedagoga?

Poradnik pozytywnego wychowania

Choć wirtualna rzeczywistość wciąż kojarzona jest przede wszystkim z branżą rozrywki, to pokażę, że może być także skutecznym narzędziem do osiągania celów edukacyjnych. W rękach pedagoga staje się ona narzędziem dydaktycznym lub terapeutycznym, tak jak długopis i kartka. Psychiatra z Uniwersytetu Stanford, Kim Bullock, która wykorzystuje wirtualną rzeczywistość w pracy, powiedziała: „Technologia ta nie jest formą terapii, ale narzędziem terapii. Można jej używać na wiele sposobów”.

Czym jest wirtualna rzeczywistość?

Wirtualna rzeczywistość (ang. virtual reality, w skrócie VR) to wygenerowany komputerowo trójwymiarowy świat (Craig 2013). Uzyskanie takiego efektu, czyli całkowite odcięcie się od otoczenia i przeniesienie się do świata wirtualnego, możliwe jest za pomocą specjalnych gogli. Morton Heilig, nazywany ojcem lub prekursorem wirtualnej rzeczywistości, za sprawą stworzenia w 1962 roku prototypu współczesnych urządzeń, już na początku rozwoju tej technologii proponował wykorzystanie jej poza rozrywką w procesie edukacyjnym dla dzieci[1]. Wirtualna rzeczywistość to nie tylko rozrywka: w medycynie to symulacje skomplikowanych operacji chirurgicznych[2], w optometrystyce to terapia wzroku dla dzieci (https://remmed.vision/), w terapii psychologicznej lub psychoterapeutycznej to leczenie klaustrofobii czy arachnofobii[3], a w pracy szkolnej, pedagogicznej, to atrakcyjne narzędzie pracy z np. dziećmi z różnorodnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, z dysleksją czy ADHD[4].

POLECAMY

Na czym polega fenomen VR w edukacji?

  • Aktywne i interaktywne uczenie się przez doświadczenie zamiast pasywnego przekazywania wiedzy, np. przebywanie z dinozaurami, „dotykanie” ich, zamiast czytania o nich w podręczniku. Zachodzi tu zjawisko immersji, czyli całkowitego zanurzenia się w ten świat.
  • Nauczanie bazujące na wielu zmysłach, co wpływa na zwiększenie zaangażowania uczniów w proces eduk...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Głos Pedagogiczny"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI