
Poznaj czasopismo
Głos Pedagogiczny
64 strony praktycznych artykułów i scenariuszy przygotowywanych co miesiąc przez najlepszych specjalistów oraz dostęp do numerów archiwalnych podejmujących tematy związane m.in. z codzienną pracą pedagoga i psychologa szkolnego, problemami współczesnej młodzieży czy samodoskonaleniem.

Stałe działy
Omówienie najaktualniejszego zagadnienia w pracy pedagoga szkolnego.
Rozmowa z autorytetami i ekspertami z zakresu oświaty i psychologii oraz z praktykami, którzy dzielą się zdobytym doświadczeniem.
Swoim doświadczeniem w pracy z uczniami ze spektrum autyzmu dzieli się pedagog specjalny, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki, Joanna Ławicka.
Wskazówki do rozwiązywania szkolnych problemów – praktycznie, nowocześnie i ciekawie.
Propozycje na niebanalne i aktualne zajęcia z uczniami, szczegółowo rozpisane z uwzględnieniem materiałów do zajęć oraz form i metod pracy.
Skuteczny pedagog dba nie tylko o swoich podopiecznych, ale i o własny rozwój zawodowy i osobisty.
Interpretacja przepisów już obowiązujących oraz wchodzących w życie zmian prawnych.
Omówienie trudnych przypadków w praktyce pedagoga wraz z wdrożonymi rozwiązaniami.
Obalamy rozpowszechnione, ale niemające potwierdzenia w badaniach naukowych, przekonania związane z rozwojem i funkcjonowaniem mózgu, a także procesem uczenia się i kształtowaniem się intelektu.
Wskazówki do rozpoznawania zaburzeń integracji sensorycznej i wykorzystywania elementów terapii SI w codziennej pracy z uczniami.
Zawsze na kolejne dwa miesiące, zawsze z podaniem podstawy prawnej – zestawienie wszystkich obowiązków wynikających z kalendarza pracy pedagoga szkolnego.
Znani specjaliści i praktycy
Autorskie scenariusze pomysłowych lekcji wychowawczych wraz z materiałami do pracy
W każdym numerze w dziale "Lekcja wychowawcza z pomysłem" zamieszczamy scenariusze lekcji przygotowane przez doświadczoną psycholożkę ipsychoterapeutkę poznawczo-behawioralną.
Scenariusze, rozpisane krok po kroku, stanowią gotowy materiał do wykorzystania w pracy wychowawczej lub twórczego przetworzenia. Przeprowadzenie zajęć ułatwią merytoryczne i praktyczne wskazówki, a także wyszczególnienie materiałów do zajęć oraz form i metod pracy z uczniami.
W dziale Narzędziownia znajdują się przydatne materiały do wykorzystania na lekcji, stanowiące uzupełnienie opisu.
Wśród scenariuszy lekcji wychowawczych znajdziecie opracowanie takich tematów jak stres uczniowski, cyberbezpieczeństwo, zazdrość i rywalizacja, trudne emocje czy mechanizmy powstawania uzależnień.

Dzięki naszym materiałom:
- Rozwiniesz swoje kompetencje w zakresie umiejętności obserwacji uczniów, by jak najwcześniej dostrzegać niepokojące symptomy w ich zachowaniu mogące świadczyć o przeżywanych trudnościach emocjonalnych i psychicznych, by jak najszybciej udzielić im adekwatnego wsparcia.
- Dowiesz się, jak postępować z dziecięcymi lękami i trudnościami spowodowanymi epidemią koronawirusa i przedłużającą się izolacją, na co zwracać uwagę, by nie przegapić możliwych problemów emocjonalnych i jakie wykorzystywać strategie rozmawiania o emocjach.
- Zatroszczysz się o zdrowie psychiczne uczniów dzięki konkretnym sposobom na docenianie ucznia i wzmacnianie jego motywacji i wiary w siebie przez kształtowanie kompetencji pozaedukacyjnych.
- Wyposażysz się w liczne strategie i ćwiczenia z pewności siebie i adekwatnej samooceny, przydatne w pracy z uczniami, u których okres izolacji podczas nauki zdalnej obniżył poczucie własnej wartości i nasilił tendencje do unikania rówieśników.
- Otrzymasz scenariusze zajęć i wspierających rozwój społeczno-emocjonalny, w tym kształtujące umiejętności wyrażania własnych emocji.
- Dowiesz się, na co zwracać uwagę, by w czasie izolacji z powodu nauki zdalnej rozpoznać u ucznia symptomy doświadczania przemocy domowej, i jakie podjąć procedury interwencyjne.
- Wyposażysz się w wiedzę, jak rozpoznać ucznia wykluczonego cyfrowo w aspekcie braku kompetencji cyfrowych.
- Przekonasz się, jak odmiennie funkcjonuje mózg nastolatków – cyfrowych tubylców, dzięki czemu dostosujesz sposoby komunikacji i proponowane aktywności oraz stworzysz odpowiednie środowisko edukacyjne zarówno w czasie zajęć stacjonarnych, jak i online.
- Poznasz ćwiczenia, zabawy i techniki relaksacji zgodne z zasadami slow learning – przydatne do łagodzenia napięć i obniżania stresu, gdyż uczeń zestresowany gorzej przyswaja wiedzę.
- Pomożesz uczniom wykształcić skuteczne metody samodzielnego radzenia sobie ze stresem oraz wykorzystywać energię stresu do samorozwoju.
- Skutecznie wesprzesz rodziców, którzy również doświadczają trudności z powodu pandemii, pokażesz im, jak mogą zadbać o swój dobrostan, by mogli autentycznie zatroszczyć się o swoje dzieci, na jakie zagrożenia w przestrzeni online powinni zwrócić szczególną uwagę i jak mają im przeciwdziałać.
- Dowiesz się, co podpowiadać rodzicom, by zadbali o relacje ze swoimi dziećmi w czasie, kiedy całe rodziny przebywają w domu z powodu nauki i pracy zdalnej, jakie aktywności się sprawdzają, by rodzina dobrze funkcjonowała i stanowiła dla dziecka naturalny czynnik chroniący.
- Dowiesz się, jak krok po kroku rozwiązywać sytuacje konfliktowe z rodzicami, jak z nimi rozmawiać, by przełamywać ich obawy i rozwiewać wątpliwości w sytuacji, gdy nie chcą dla swoich dzieci organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Wersja cyfrowa

Archiwum artykułów
Wersja cyfrowa to przede wszystkim bogaty zbiór archiwalnych wydań magazynu (ponad 90 numerów) podany w przyjaznej formie, w tym ponad 200 scenariuszy lekcji.
Łatwe wyszukiwanie treści
Słowa kluczowe i wyszukiwarka ułatwiają szybkie znalezienie artykułów i materiałów dotyczących interesujących Cię zagadnień.
Materiały do pobrania
Wszystkie
materiały, które możesz wykorzystywać w codziennej pracy terapeutycznej i
podczas zajęć, przygotowaliśmy w formie elektronicznej do pobrania i
wydrukowania.
Na portalu znajdziesz także pakiet dokumentów niezbędnych w pracy pedagoga szkolnego.
Dostęp zawsze i wszędzie
Czasopismo możecie wygodnie przeglądać na tablecie oraz smartfonie, a dostęp do nowego numeru uzyskujecie na kilka dni przed ukazaniem się wersji papierowej.
W OSTATNIM WYDANIU WYDANIU M.IN.:

-
TEMAT MIESIĄCA:
- Współpraca pedagoga z gronem nauczycielskim -
PRACOWNIA INNOWACJI
- Technologia informatyczna w edukacji stacjonarnej i zdalnej -
PRACOWNIA NEURODYDAKTYCZNA:
- Mózg zintegrowany, czyli jak uczyć się przez zmysły
- Jak pobudzać mózg do twórczego działania? Tajniki treningu kreatywności