Dołącz do czytelników
Brak wyników

Poznaj czasopismo

Głos Pedagogiczny

64 strony praktycznych artykułów i scenariuszy przygotowywanych co miesiąc przez najlepszych specjalistów oraz dostęp do numerów archiwalnych podejmujących tematy związane m.in. z codzienną pracą pedagoga i psychologa szkolnego, problemami współczesnej młodzieży czy samodoskonaleniem.


patronat
Stałe działy

 

Temat miesiąca

Omówienie najaktualniejszego zagadnienia w pracy pedagoga szkolnego.

Twarzą w twarz

Rozmowa z autorytetami i ekspertami z zakresu oświaty i psychologii oraz z praktykami, którzy dzielą się zdobytym doświadczeniem.

Praca z uczniem z ASP

Swoim doświadczeniem w pracy z uczniami ze spektrum autyzmu dzieli się pedagog specjalny, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki, Joanna Ławicka.

Pracownia pedagogiczna

Wskazówki do rozwiązywania szkolnych problemów – praktycznie, nowocześnie i ciekawie.

Lekcja wychowawcza z pomysłem

Propozycje na niebanalne i aktualne zajęcia z uczniami, szczegółowo rozpisane z uwzględnieniem materiałów do zajęć oraz form i metod pracy.

Pracownia rozwoju zawodowego

Skuteczny pedagog dba nie tylko o swoich podopiecznych, ale i o własny rozwój zawodowy i osobisty.

Pod paragrafem

Interpretacja przepisów już obowiązujących oraz wchodzących w życie zmian prawnych.

Za drzwiami gabinetu

Omówienie trudnych przypadków w praktyce pedagoga wraz z wdrożonymi rozwiązaniami.

Faktografia

Obalamy rozpowszechnione, ale niemające potwierdzenia w badaniach naukowych, przekonania związane z rozwojem i funkcjonowaniem mózgu, a także procesem uczenia się i kształtowaniem się intelektu.

SI w pracy pedagoga

Wskazówki do rozpoznawania zaburzeń integracji sensorycznej i wykorzystywania elementów terapii SI w codziennej pracy z uczniami.

Terminarz zadań nauczyciela specjalisty

Zawsze na kolejne dwa miesiące, zawsze z podaniem podstawy prawnej – zestawienie wszystkich obowiązków wynikających z kalendarza pracy pedagoga szkolnego.

Znani specjaliści i praktycy

 

Autorskie scenariusze pomysłowych lekcji wychowawczych wraz z materiałami do pracy

 

W każdym numerze w dziale "Lekcja wychowawcza z pomysłem" zamieszczamy scenariusze lekcji przygotowane przez doświadczoną psycholożkę ipsychoterapeutkę poznawczo-behawioralną.

Scenariusze, rozpisane krok po kroku, stanowią gotowy materiał do wykorzystania w pracy wychowawczej lub twórczego przetworzenia. Przeprowadzenie zajęć ułatwią merytoryczne i praktyczne wskazówki, a także wyszczególnienie materiałów do zajęć oraz form i metod pracy z uczniami.

W dziale Narzędziownia znajdują się przydatne materiały do wykorzystania na lekcji, stanowiące uzupełnienie opisu.

Wśród scenariuszy lekcji wychowawczych znajdziecie opracowanie takich tematów jak stres uczniowski, cyberbezpieczeństwo, zazdrość i rywalizacja, trudne emocje czy mechanizmy powstawania uzależnień.

Dzięki naszym materiałom:

 
 • Rozwiniesz swoje kompetencje w zakresie umiejętności obserwacji uczniów, by jak najwcześniej dostrzegać niepokojące symptomy w ich zachowaniu mogące świadczyć o przeżywanych trudnościach emocjonalnych i psychicznych, by jak najszybciej udzielić im adekwatnego wsparcia.
 • Dowiesz się, jak postępować z dziecięcymi lękami i trudnościami spowodowanymi epidemią koronawirusa i przedłużającą się izolacją, na co zwracać uwagę, by nie przegapić możliwych problemów emocjonalnych i jakie wykorzystywać strategie rozmawiania o emocjach.
 • Zatroszczysz się o zdrowie psychiczne uczniów dzięki konkretnym sposobom na docenianie ucznia i wzmacnianie jego motywacji i wiary w siebie przez kształtowanie kompetencji pozaedukacyjnych.
 • Wyposażysz się w liczne strategie i ćwiczenia z pewności siebie i adekwatnej samooceny, przydatne w pracy z uczniami, u których okres izolacji podczas nauki zdalnej obniżył poczucie własnej wartości i nasilił tendencje do unikania rówieśników.
 • Otrzymasz scenariusze zajęć i wspierających rozwój społeczno-emocjonalny, w tym kształtujące umiejętności wyrażania własnych emocji.
 • Dowiesz się, na co zwracać uwagę, by w czasie izolacji z powodu nauki zdalnej rozpoznać u ucznia symptomy doświadczania przemocy domowej, i jakie podjąć procedury interwencyjne.
 • Wyposażysz się w wiedzę, jak rozpoznać ucznia wykluczonego cyfrowo w aspekcie braku kompetencji cyfrowych.
 • Przekonasz się, jak odmiennie funkcjonuje mózg nastolatków – cyfrowych tubylców, dzięki czemu dostosujesz sposoby komunikacji i proponowane aktywności oraz stworzysz odpowiednie środowisko edukacyjne zarówno w czasie zajęć stacjonarnych, jak i online.
 • Poznasz ćwiczenia, zabawy i techniki relaksacji zgodne z zasadami slow learning – przydatne do łagodzenia napięć i obniżania stresu, gdyż uczeń zestresowany gorzej przyswaja wiedzę.
 • Pomożesz uczniom wykształcić skuteczne metody samodzielnego radzenia sobie ze stresem oraz wykorzystywać energię stresu do samorozwoju.
 • Skutecznie wesprzesz rodziców, którzy również doświadczają trudności z powodu pandemii, pokażesz im, jak mogą zadbać o swój dobrostan, by mogli autentycznie zatroszczyć się o swoje dzieci, na jakie zagrożenia w przestrzeni online powinni zwrócić szczególną uwagę i jak mają im przeciwdziałać.
 • Dowiesz się, co podpowiadać rodzicom, by zadbali o relacje ze swoimi dziećmi w czasie, kiedy całe rodziny przebywają w domu z powodu nauki i pracy zdalnej, jakie aktywności się sprawdzają, by rodzina dobrze funkcjonowała i stanowiła dla dziecka naturalny czynnik chroniący.
 • Dowiesz się, jak krok po kroku rozwiązywać sytuacje konfliktowe z rodzicami, jak z nimi rozmawiać, by przełamywać ich obawy i rozwiewać wątpliwości w sytuacji, gdy nie chcą dla swoich dzieci organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Wersja cyfrowa

 

Archiwum artykułów

Wersja cyfrowa to przede wszystkim bogaty zbiór archiwalnych wydań magazynu (ponad 90 numerów) podany w przyjaznej formie, w tym ponad 200 scenariuszy lekcji.

Łatwe wyszukiwanie treści

Słowa kluczowe i wyszukiwarka ułatwiają szybkie znalezienie artykułów i materiałów dotyczących interesujących Cię zagadnień.

Materiały do pobrania

Wszystkie materiały, które możesz wykorzystywać w codziennej pracy terapeutycznej i podczas zajęć, przygotowaliśmy w formie elektronicznej do pobrania i wydrukowania.

Na portalu znajdziesz także pakiet dokumentów niezbędnych w pracy pedagoga szkolnego.

Dostęp zawsze i wszędzie

Czasopismo możecie wygodnie przeglądać na tablecie oraz smartfonie, a dostęp do nowego numeru uzyskujecie na kilka dni przed ukazaniem się wersji papierowej.

W OSTATNIM WYDANIU WYDANIU M.IN.:

 

 • TEMAT MIESIĄCA:
  - Współpraca pedagoga z gronem nauczycielskim

 • PRACOWNIA INNOWACJI
  - Technologia informatyczna w edukacji stacjonarnej i zdalnej

 • PRACOWNIA NEURODYDAKTYCZNA:
  - Mózg zintegrowany, czyli jak uczyć się przez zmysły
  - Jak pobudzać mózg do twórczego działania? Tajniki treningu kreatywności