Jak dobrze wypocząć latem – wakacyjny przewodnik nie tylko dla pedagogów
W najnowszym wydaniu czasopisma Głos Pedagogiczny podejmujemy temat podsumowania całorocznej pracy pedagoga szkolnego. Kolejny niełatwy rok szkolny zbliża się ku końcowi. To oznacza, że nadszedł czas, by wnikliwie przyjrzeć się swojej dziesięciomiesięcznej pracy i podsumować zawodowe poczynania. Efektem tego ma być pisemne sprawozdanie, czyli rozliczenie się pedagoga szkolnego z tego, czym zajmował się w roku szkolnym 2021/2022. Choć przepisy prawa oświatowego wprost nie zobowiązują nauczycieli do sporządzania sprawozdań z pracy dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej, to taki obowiązek może zostać określony w statucie danej placówki. Jak napisać takie sprawozdanie? Zapraszamy do lektury!
JAK DOBRZE WYPOCZĄĆ LATEM?
Wakacje niezaprzeczalnie stanowią jeden z ogromnych plusów bycia nauczycielem. Niezależnie od tego, jak bardzo kocha się pracę z uczniami, przerwa i wypoczynek są niezbędne, by prawidłowo funkcjonować i czerpać satysfakcję z pracy. Dla nauczyciela, który ciężko pracuje podczas roku szkolnego, regeneracja jest szczególnie istotna. W jaki sposób wypoczywać i ładować „baterie”, żeby we wrześniu wrócić w pełnej gotowości do zmierzenia się z kolejnymi wyzwaniami oraz z głową pełną nowych pomysłów?
JAK WYKORZYSTAĆ POTENCJAŁ ZŁOŚCI?
Złość to dla wielu osób problematyczna emocja. Często doświadczamy trudności w radzeniu sobie z własną złością, a także ze złością, której doświadczają inni w naszym otoczeniu. Jak wyrażać złość, by nie krzywdzić innych, ale pozostać też w zgodzie z własną potrzebą jej wyrażenia? Jak wykorzystać jej potencjał?
Zawartość dostępna online
Otwarty dostęp
Jak dobrze wypocząć latem – wakacyjny przewodnik nie tylko dla pedagogów
Procedury postępowania w przypadku ucznia z depresją lub przejawiającego zachowania autoagresywne
Narzędziownia
Diagnoza samookaleczeń – ankieta dla uczniów
Narzędzia diagnostyczne – wybrane metody
Alternatywa dla samookaleczania – przykłady zachowań zastępczych
Twarzą w twarz
By uczniom chciało się żyć...
Temat miesiąca
Jaka jest kondycja psychiczna dzieci i młodzieży po dwóch latach pandemii? – alarmujące wyniki badań
Temat miesiąca
Podsumowanie całorocznej pracy pedagoga szkolnego
Rozwój i dobrostan
Wewnętrzny krytyk i współczujące Ja
Relacje i emocje
W labiryncie dziecięcych uczuć
Edukacja i wychowanie
Jak wykorzystać potencjał złości?
Jak nauczyć uczniów rozwiązywać konflikty rówieśnicze?
WARSZTAT PRACY
Jakie zmiany prawne są planowane na wrzesień 2022 roku?
Przepisy regulujące i wspomagające pracę pedagoga i psychologa szkolnego – podręczne zestawienie aktów prawnych, które trzeba znać